Pierwsze porcelanowe wyroby powstały w Chinach w siódmym wieku. Do dziś jest to materiał niezwykle ceniony, mimo że obecnie produkcją zajmuje się już wiele fabryk na całym świecie. Jeden z polskich zakładów słynie nawet z największej produkcji porcelany stołowej w Europie.
Polskie tradycje wytwarzania porcelany
Dawniej w naszym kraju istniało wiele wytwórni porcelany. Wiele z nich przestało już istnieć, jednak nadal podtrzymywana jest bogata tradycja produkcji tego wyjątkowego materiału. Jedną z cenionych firm jest na przykład Lubiana, która istnieje od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, w Łubianie. Wciąż można tam zaopatrzyć się w piękne serwisy kawowe, zastawy obiadowe i wiele innych.
Cechy wyrobów porcelanowych
Ważne, aby kupując wyroby porcelanowe, wiedzieć czym charakteryzuje się ten rodzaj tworzywa. Dzięki temu można uniknąć zakupu porcelany słabej jakości albo fajansu. Oczywiście, w wielu domach znajdują się fajansowe naczynia stołowe. Jednak chcąc zaopatrzyć się w elegancką zastawę, powinniśmy upewnić się, że rzeczywiście mamy do czynienia z porcelaną. Jest to materiał o śnieżnobiałej lub kremowej barwie, prześwitujący i nieabsorbujący wody czy innych cieczy. Ważne też, aby nabywać takie produkty ze sprawdzonego źródła i od znanych wytwórni. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której kupisz jakiś zestaw naczyń z gorszego tworzywa, myśląc, że to porcelana. Pamiętaj, że polskie, jak i zagraniczne wyroby z wysokogatunkowej porcelany będą trochę kosztować, ale jest to inwestycja na lata.